Aan het woord – Loes van Hulten en Lisanne Rijff
Onlangs is de cursus Internationale ontwikkelingen in de VPB toegevoegd aan de Beroepsopleiding Belastingadviseurs. In dit interview vertellen Lisanne Rijff en Loes van Hulten meer over deze nieuwe cursus
Wat zijn de belangrijkste onderwerpen die jullie tijdens deze cursus behandelen?
Loes: We behandelen niet bij elke cursus exact dezelfde onderwerpen, want we willen de inhoud blijven aanpassen aan recente ontwikkelingen. Maar als basis starten we met een brede introductie over het internationale fiscale speelveld, met een focus op directe belastingen. We bespreken de rol van belangrijke internationale organisaties zoals de OESO, de Verenigde Naties en de Europese Unie, en hoe zij invloed uitoefenen op het internationale belastingbeleid. Dit geeft deelnemers een breder perspectief op de dynamiek binnen het fiscale landschap.
Daarna behandelen we een aantal specifieke thema’s. Die kunnen wisselen, maar op dit moment gaan we in op: de kwalificatie van buitenlandse rechtsvormen, antimisbruikwetgeving (vooral in de context van de inhoudingsvrijstelling van de dividendbelasting en de technische ab-regeling in de vennootschapsbelasting), het multilateraal instrument (MLI) en de toepassing ervan op belastingverdragen. Tot slot werpen we een blik op de toekomst: welke ontwikkelingen kunnen we verwachten? Denk hierbij aan nieuwe richtlijnvoorstellen van de Europese Commissie en andere belangrijke internationale initiatieven.
Hoe stem je de cursus af op internationale trends en regelgeving?
Lisanne: Dit is een heel interessant aspect. Zoals Loes al aangaf, starten we in deze cursus met de basis: welk speelveld beïnvloedt onze nationale VPB? Een belangrijke factor daarin is de Europese Commissie. Na de Europese parlementsverkiezingen van juni vorig jaar is in december 2024 een nieuwe Europese Commissie ingesteld. De Europese Commissie stelt naast een jaarlijks werkprogramma ook een vijfjarig werkprogramma op. Naar verwachting wordt het jaarlijks werkprogramma half februari 2025 gepubliceerd. Ook het vijfjarig werkprogramma zal op korte termijn gepresenteerd worden. Dit geeft inzicht in welke richtlijnvoorstellen er nog aan gaan komen, alsook wat de status is van lopende voorstellen en of zo’n voorstel eventueel ingetrokken gaat worden. Dit volgen we nauwgezet, omdat de Europese richtlijnen in onze nationale wetgeving moeten worden geïmplementeerd.
Uiteraard volgen we ook de jurisprudentie van het Hof van Justitie EU en kijken we naar publicaties van de OESO. Hoewel de OESO niet-bindende adviezen verstrekt, conformeren veel landen zich zelfstandig aan deze plannen, evenals de Europese Unie.
Naast internationale ontwikkelingen houden we ook nationale wetgeving en jurisprudentie in de gaten, zoals de wijzigingen die op Prinsjesdag worden gepresenteerd. Maar onze focus ligt vooral op de internationale ontwikkelingen, omdat die een steeds grotere rol spelen in de VPB.
Welke vaardigheden of inzichten nemen deelnemers mee en kunnen ze toepassen in hun werk?
Loes: We proberen de cursus zo praktisch mogelijk te maken. Deelnemers krijgen concrete inzichten over de besproken thema’s. Bijvoorbeeld bij de kwalificatie van buitenlandse rechtsvormen: we kijken naar bijzonderheden in de wetgeving die relevant zijn voor de advisering van klanten.
Daarnaast willen we deelnemers een brede basis geven, zodat ze hierover in gesprek kunnen gaan met hun klanten. Dit helpt hen om beter te begrijpen hoe internationale ontwikkelingen impact hebben op hun adviespraktijk.
Lisanne: Precies, en omdat het technische onderwerpen zijn, zorgen we ervoor dat deelnemers ze direct kunnen toepassen in de praktijk door techniek af te wisselen met casusposities. De volgende dag kunnen ze bij wijze van spreken al met een antimisbruikcasus in de dividendbelasting aan de slag. Ze begrijpen dan nog beter hoe ze Europese en Nederlandse regelgeving samenbrengen om een goed advies te geven aan de klant of om bijvoorbeeld een bezwaarschrift op te stellen voor de klant.
Kortom, de cursus helpt deelnemers om hun vaktechnische kennis te verdiepen en die kennis direct toe te passen in hun dagelijkse werk!
Hoe waarderen de aspirant-leden deze cursus? Welke feedback hebben jullie ontvangen?
Loes: “Nou, ik moet zeggen, ik keek vanochtend nog even naar die feedback en ik kreeg weer een glimlach op mijn gezicht. Ik dacht: Ik heb helemaal zin in de volgende sessie! Nee, misschien moeten we het even iets objectiever houden, ik las bijvoorbeeld in de feedback: ‘Écht een leuke en leerzame cursus.’
“We kregen ook feedback van mensen die aangaven dat, zelfs als het onderwerpen waren waar ze in de praktijk minder mee te maken hadden, we toch goed de aandacht erbij konden houden. Omdat het heel afwisselend is.”
Lisanne: “Ja precies. We kregen een 8,4 als beoordeling. Op allerlei onderdelen kregen we mooie cijfers. Dus dat was echt heel leuk om terug te krijgen en terug te lezen.”
“Als je het zelf erg leuk vindt om te doen, is het extra fijn als de deelnemers het ook leuk vinden. Ik denk trouwens ook dat Loes en ik elkaar daarin goed aanvullen. We zijn een goede match en vinden het allebei heel leuk om met deze onderwerpen bezig te zijn. Dat zorgt automatisch voor een goede sfeer.”
Loes: “Absoluut. Ik vind het echt superleuk om samen te doen!”
Over de docenten
Loes van Hulten is senior manager bij Deloitte bij het Nederlands Knowledge Management (NKM). Haar taken omvatten het ondersteunen van collega’s bij ingewikkelde fiscale kwesties, het geven van interne cursussen, het verzorgen van nieuwsvoorziening en het schrijven van artikelen en boekbijdragen. Daarnaast werkt ze als docent aan de Erasmus Universiteit, waar ze vakken verzorgt over internationaal en Europees belastingrecht en vennootschapsbelasting. Ze is ook redacteur bij het WFR, bestuurslid van de Vereniging voor Belastingwetenschap, redacteur en auteur bij de NLFiscaal kennisdatabank en annotator. Ze is gepromoveerd op een onderwerp binnen het internationaal belastingrecht en enkele jaren geleden heeft ze de Stevensprijs gewonnen.
Lisanne Rijff is senior manager bij het vaktechnisch bureau van BDO, gespecialiseerd in internationale vennootschapsbelasting. Ze ondersteunt de internationale vennootschapsbelasting-praktijk en verzorgt interne cursussen en nieuwsberichten over vaktechnische ontwikkelingen. Daarnaast is ze betrokken bij klantvraagstukken en verantwoordelijk voor DAC6 binnen BDO. Voorheen was ze docent aan de Universiteit van Tilburg, waar ze werkcolleges gaf voor het vak vennootschapsbelasting. Bij de NOB is ze docent en lid van de sectie MDR/DAC6. Ze schrijft voor de NLFiscaal kennisdatabank en ze is annotator bij de Vakstudie Nieuws.